• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ | کد خبر : 26595
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تولید چاپگر سه بعدی با رنگ های خیلی واقعی
  دیبا: پژوهشگران آمریکایی، نوعی چاپگر ابداع کرده‌اند که می‌تواند هولوگرام‌های رنگی سه‌بعدی را به شکل بسیار واقعی تولید کند.

  به گزارش دیبا خبر، گروهی از پژوهشگران آمریکایی، چاپگر جدیدی ابداع کرده‌اند که هولوگرام‌های سه‌بعدی را در سطح بی‌سابقه‌ای از جزئیات و رنگ واقعی تولید می‌کند. شاید بتوان از این چاپگر جدید برای بازسازی اشیا یا صحنه‌های نمایشی در موزه‌ها و یا در حوزه تبلیغات استفاده کرد. این فناوری می‌تواند نیاز به استفاده از شیشه یا وسایل مخصوص دیداری را برطرف کند.

  “ایو جنتت”(Yves Gentet)، سرپرست این گروه پژوهشی گفت: هدف ما از این پروژه که از ۱۵ سال پیش در حال انجام شدن است، ساخت یک چاپگر هولوگرام بود که با وجود داشتن مزایای فناوری‌های پیشین، نکات منفی آنها مانند هزینه بالا، سرعت پایین چاپ، میدان دید محدود و رنگ‌های اشباع نشده را نداشته باشد. چاپگر جدید ما موسوم به “کیمرا”(CHIMERA)، هزینه کم و سرعت چاپ بالایی در تولید هولوگرام‌ دارد و کیفیت رنگ آن نیز بسیار بالا است.

  ساخت یک چاپگر بهتر

  پژوهشگران برای ساخت این چاپگر جدید، دو چاپگر هولوگرافیک دیگر را مورد بررسی قرار دادند تا مزایا و معایب آن را درک کنند.

  جنتت ادامه داد: شرکت‌های سازنده این چاپگرها، دو نوع محصول ارائه داده‌اند که محدودیت‌های فنی را با خود دارند. ما در ساخت این چاپگر جدید، از مواد مخصوص عکاسی استفاده کردیم که حساسیت بالایی دارند و به راحتی هم در دسترس قرار دارند.

  به گفته پژوهشگران، این چاپگر جدید، هولوگرام‌هایی را با میدان دید گسترده تولید می‌کند که با مواد مخصوص عکاسی، انطباق کامل دارند. این هولوگرام‌ها می‌توانند اشیا را طوری بازسازی کنند که از همه جهات، قابل دیدن باشند و میدان دید ۱۲۰ درجه را پوشش دهند.

  پژوهشگران با کمک این چاپگر جدید توانستند اشیا، اسباب‌بازی‌ها و حیواناتی را ارائه دهند که بسیار واقعی به نظر می‌رسند و برای استفاده در موزه، کارآمد هستند.

  هولوگرام‌های این چاپگر، از مدل‌های سه‌بعدی رایانه‌ای به وجود می‌آیند و می‌توانند به عنوان نمونه اصلی برای تولید کپی‌های هولوگرافیک نیز به کار بروند.

  این پژوهش، در مجله “Applied Optics” به چاپ رسید.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب