• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ | کد خبر : 25226
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کتاب‌های درسی، ناقص به مدارس رسیدند
  دیبا: مشکل توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان یکی از چالش‌های است که بعد از چند سال بار دیگر احیا شده است.

  به گزارش دیبا خبر، هر نوع کتاب و نوشت افزار و امثالهم که بخواهی از معروف ترین‌ها گرفته تا نایاب ترین‌ها با پرس و جو کردن در یک خیابان پیدا می‌شود؛ فقط کافی است و حوصله کنی تا در ازدحام و سر و صدا دوام بیاری و مغازه‌ها و پاساژ‌ها و زیرپله‌ها را بررسی کنی تا کتاب مورد نظر به دستت برسد.

  خیابان انقلاب، همان محل نام‌آشنا برای رفع نیاز دانش آموز و دانشجو که فرصت‌ها و تهدید‌های نظام آموزشی را از کتاب‌های کمک درسی و حل المسائل گرفته تا کتاب‌های درسی نو و دست دوم و پایان آماده را کنار هم جمع کرده است؛ همان منطقه استراتژیکی که سیاست‌های دستگاه تعلیم و تربیت را جهت می‌دهد و موثرتر از هر دستگاه و بخشنامه‌ای، درس و مشق محصلان را ساماندهی می‌کند.

  حالا کمبود کتاب‌های درسی یا به زعم آموزش و پرورشی‌ها بی‌برنامگی در ثبت سفارش این کتاب‌ها بار دیگر خیابان انقلاب را به همان ملجأیی تبدیل کرد که خلأ‌هایی نظام آموزشی را پر کند.

  کتاب‌های درسی، ناقص به مدارس رسیدند

  مهر از نیمه هم گذشت، اما هنوز کتاب درسی به دست برخی دانش آموزان نرسیده است، بعضی کتاب‌های درسی هم که انگار وجود خارجی ندارند.

  از کمبود کتاب دبیرستان‌ها که بگذریم، اوضاع و احوال دانش‌آموزان ابتدایی هم تعریفی ندارد یا کتاب‌ها ناقص به دست آن‌ها رسیده است یا هیچ کتابی ندارند حتی اگر ثبت سفارش کتاب درسی هم کرده باشند.

  امینی مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع کتاب درسی و مواد آموزشی چندی پیش به خبرنگار آموزش و پرورش گفته بود که برخی دانش‌آموزان هنوز در انتخاب رشته تردید دارند و ثبت سفارش انجام ندادند، در این شرایط امکان تحویل کتاب درسی وجود ندارد چراکه نام دانش‌آموز در سامانه ثبت نشده است.

  او ادامه داد: به هیچ وجه مشکل کمبود کتاب درسی نداریم و سامانه به طور دقیق به رصد اطلاعات می‌پردازد و نام تمام دانش‌آموزانی که ثبت نام کرده و کتاب دریافت کردند، قابل مشاهده است.

  کتاب‌های درسی گرفتار مثلث برمودا؟!

  کتاب‌هایی نایاب حتی در بازار سیاه!

  آموزش و پرورش که معتقد است کمبود کتاب درسی نداریم، اما از طرفی برخی دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف از ابتدایی تا متوسطه دوم با مشکل کمبود کتاب درسی مواجه اند و این مشکل حالا در مدارس غیردولتی و دولتی به چشم می‌خورد.

  با وجود این شرایط کتاب‌های درسی را در انقلاب همان منطقه‌ای که معمولا معتقدند بازار سیاه کتاب است، جست و جو کردیم اما خبری از کتاب درسی چاپ جدید نیست.

  برخی فروشندگان هم می‌گفتند کمبود کاغذ باعث شده است تا کتاب درسی کم باشد و هنوز هم در بازار آزاد به دست فروشندگان نرسیده است.

  از طرفی برخی خانواده‌ها می‌گفتند کتاب درسی به سختی پیدا می‌شود تا قیمت کتاب درسی را بیش از آنچه زنان ثبت سفارش پرداخت می‌کردند، دانش آموزان خریداری کنند.

  حالا آنطور شرایط نشان می‌دهد و به اذعان آموزش و پرورش و کتابفروشی‌های انقلاب مشکل نه در تولید کتاب بوده و نه اینکه نشتی آن به بازار سیاه راه پیدا کرده است، بنابراین هنوز معلوم نیست چرخه معیوب توزیع از کجا نشات گرفت و کی قرار است اصلاح شود.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز