• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ | کد خبر : 2509
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  استفاده از بافت داخل بینی در تشخیص سرطان ریه
  دیبا: دانشمندان آمریکایی روش تازه‌ای برای تشخیص سرطان ریه پیدا کرده‌اند. آنها گفته‌اند به کمک بافت داخل بینی می‌توانند بدخیم بودن زخم‌های ریوی را شناسایی کنند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از medicalnewstoday، در مواردی که بیماران کم‌تر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند، ممکن است استفاده از روش‌های تشخیصی رایج، تهاجمی و غیرضروری باشد. از این رو، محققان روش ساده‌تر و غیرتهاجمی و ارزانی را برای تشخیص سرطان ریه معرفی کرده‌اند.

  گروهی از دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه بوستون ماساچوست روش تازه‌ای را برای شناسایی بدخیم بودن زخم‌های ریوی پیدا کرده‌اند.

  «ندول‌های منفرد ریوی» که به زخم‌ها یا ضایعات سکه‌ای معروفند، معمولا زمانی تشخیص داده می‌شوند که فرد به دلایل دیگر تحت عکسبرداری اشعه ایکس قرار گیرد. با آن که پزشکان معمولا نگران سرطانی شدن این ضایعات هستند، اما در اغلب موارد این ضایعات خوش‌خیمند.

  محققان با انجام توپوگرافی کامپیوتری روی بیماران متوجه شدند آنها در ۲۵ درصد موارد مبتلا به سرطان بودند اما در نهایت مشخص شد که در ۹۵ درصد موارد توده‌های سرطانی خوش خیم بوده است. این در حالی است که بسیاری از بیماران مبتلا به نوع خوش خیم سرطان ریه تحت نمونه برداری تهاجمی قرار می‌گیرند.

  دانشمندان در روشی جدید موفق شده‌اند با برداشتن قسمتی از بافت داخل بینی بدخیم بودن سرطان ریه را تشخیص دهند. محققان در این روش بخشی از بافت اپیتلیوم داخل بینی را از بیمارانی که ندول‌های منفرد ریوی در آنها تشخیص داده شده بود، برداشتند. این بیماران اغلب از میان سیگاری‌های قبلی و فعلی انتخاب شده بودند.

  محققان سپس با دستگاهی که جهش‌های ژنتیکی را شناسایی می‌کند، سلول‌های اپیتلیوم و بیان ژنی را مورد مطالعه قرار دادند. آنها معتقدند که در این حالت، نوع بیان ژن‌ها در راه‌های هوایی تغییر می کند. در واقع، گستره اپیتلیال راه‌های هوایی منتهی به بینی در افراد سیگاری تا بینی ادامه می‌یابد بنابراین، با برداشتن بافت اپیتلیوم بینی می‌توان شاخص ‌این سرطان ریه را بررسی کرد.

  دانشمندان با انجام این کار بدون عمل تهاجمی می‌توانند بیمارانی را مشخص کنند که به نمونه برداری برای بررسی‌های بیشتر نیاز دارند.

  ترجمه: ندا اظهری

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز