• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ | کد خبر : 24208
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  وزارت بهداشت:
  تمام جمعیت ایران گروه هدف برنامه ملی خود مراقبتی
  دیبا: مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی: کل جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، گروه هدف برنامه ملی خود مراقبتی هستند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، آقای شهرام رفیعی فر افزود: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در زمینه خود مراقبتی در ۴ محور آموزشی فعالیت می‌کند. یکی از این موارد، خود مراقبتی برای سبک زندگی سالم است. یعنی در زمینه تغذیه سالم، تحرک فیزیکی، سلامت روان، حوادث، بهداشت فردی، پیشگیری از بلایا و آسیب‌ها، مصرف نکردن دخانیات، قلیان، الکل و مواد مخدر و بهداشت بارداری آموزش‌های پایه به افراد ارائه می‌شود.

  وی بیان کرد: برخی افراد خود مراقبتی را از خود و خانواده و جامعه انجام می‌دهند و خود مراقبتی برخی هم بر عهده دیگران است. به طور مثال خود مراقبتی نوزاد یا افراد سالمند بر عهده خانواده آنهاست. با این حال کل جمعیت کشور نیازمند توانمند شدن برای فرا گرفتن خود مراقبتی هستند.
  آقای رفیعی فر گفت: بهترین سن و هزینه اثربخش‌ترین زمان برای ارائه آموزش‌های خود مراقبتی، از پیش دبستانی تا پایان دبیرستان است که شامل برنامه تدریجی، تکاملی و فزاینده و متناسب با رشد و تکامل دانش آموزان و گروه‌های سنی و جنسی می‌شود.
  مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت افزود: از طرفی در نظام بهداشتی و درمانی کشور و به خصوص در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، توسط تیم سلامت شامل پزشک خانواده، ماما، دندان پزشک و مراقبین سلامت، به یک خانم در هر خانواده که به طور معمول زنان خانواده با ۸ کلاس سواد هستند، آموزش‌هایی ارائه و این فرد سفیر سلامت خانواده می‌شود و آموزش‌های خود مراقبتی را یاد می‌گیرد. از این افراد به عنوان سفیر سلامت خانواده دعوت و در سیستم ثبت می‌شود.

  انتهای پیام /

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب