• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | کد خبر : 19240
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  چرا رنگ پوست انسان‌ها با یکدیگر فرق می‌کند؟
  دیبا: جالب است بدانید رنگ پوست انسان چه نقشی درمحافظت از آن در مقابل آفتاب دارد و آفتاب چه نقشی درتیرگی و روشنی پوست دارد.

  چرا رنگ پوست انسان‌ها با یکدیگر فرق می‌کند؟

   

  به گزارش دیبا خبر، جالب است بدانید رنگ پوست انسان چه نقشی درمحافظت از آن در مقابل آفتاب دارد و آفتاب چه نقشی درتیرگی و روشنی پوست دارد. همین‌طور نقش ویتامین D را درتیرگی و روشنی پوست خواهیم دانست. برای فهمیدن این موضوع ابتدا باید بدانید که رنگ پوست افراد از طریق میزان رنگ‌دانه‌های پوستی یا ملانین‌ها تعیین می‌شود. ملانین‌ها در پوست انسان توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت‌ها تولید می‌شود. آن‌ها دانه‌های ملانین را تولید و به درون ‌ریز‌کیسه‌های پوستی به نام ملانوزوم می‌ریزند سپس این ریزکیسه‌ها به بخشی از بافت پوست تبدیل و روپوست یا اپیدرم نامیده می‌شوند.

  ملانوزوم‌ها در سلول‌های گیرنده پوستی در بالای هسته سلول‌ تجمع و از دی‌ان ای هسته سلول در مقابل جهش‌های ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می‌کند. بنابراین واکنش طبیعی بدن کسانی که اجدادشان برای مدت‌های طولانی در مناطق نزدیک به خط استوای زمین زندگی کرده‌اند این است که مقادیر بیشتری از این ملانین‌ها در پوستشان ایجاد می شود تا از آن ها در مقابل مقادیر زیادی اشعه ماوراءبنفش محافظت کند. همین‌طور قرار گرفتن طولانی‌مدت در زیر آفتاب، باعث می‌شود پوست برای محافظت از خودش مقادیر زیادی از این ملانین‌ها را تولید کند و رنگ پوست به‌مرور تیره‌تر شود. هرچند پوست تیره محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید ایجاد می‌کند اما باعث می‌شود مقادیر کمتری ویتامینD در پوست انسان تولید شود. ازآن جایی‌که ویتامین D براثر برخورد اشعه ماوراءبنفش با کلسترول موجود در لایه زیرین پوست انسان تولید می‌شود، هرچه پوست تیره‌تر باشد اشعه کمتری به لایه زیرین می‌رسد و درنتیجه ویتامین D کمتری تولید می‌شود.

  منبع: خراسان

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب