• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | کد خبر : 18180
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بازی بازنشستگی با بیمه عمر!
  دیبا: بیمه‌های بازنشستگی این روز‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. در سطح شهر انبوهی از تبلیغات شرکت‌های بیمه به چشم می‌خورد؛ تبلیغاتی که شما را ترغیب می‌کند با پرداختی اندک، برداشتی میلیونی و حتی میلیاردی داشته باشید. با این وضعیت، بیمه‌ها چه خوابی برای ما دیده‌اند؟

  بازی بازنشستگی با بیمه عمر!

   

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روزنامه جوان، کارمند در اتاقکی که متعلق به یک شرکت بیمه و مستقر در مترو است، مرتب فریاد می‌زند و هر جمله‌اش برای تشویق عابران مثل یک قلاب ماهیگیری است. «فقط با ۱۰ سال سابقه بیمه بازنشسته شوید.»! «با پرداخت حداقل ۵ هزار تومان در روز یک میلیارد تومان حق بیمه بگیرید.» البته این تمام ماجرا نیست. برخی شرکت‌های بیمه گزینه‌های جذاب‌تری ارائه داده‌اند. حقوق‌های اندک و برخی سخت‌گیری‌های تأمین اجتماعی هم باعث استقبال مردم شده و موقعیت را برای این مؤسسات بیمه‌ای فراهم کرده است.

  مزایایی که پیوست می‌شود
  یکی از کارشناسان بیمه در این‌باره گفت: رقابت موجب شده تا برخی بیمه‌ها طرح‌های عجیبی عرضه کنند. برای مثال در یک نوع بیمه‌نامه ١۲ ساله، سه‌بار افت سود اتفاق می‌افتد؛ سود دریافتی چهار ساله اول ۲۰ درصد، چهار ساله دوم ١۵ و چهار ساله نهایی ١٠‌درصد است و دلیل آن را هم به مدت کوتاه بیمه ربط می‌دهند.»
  به گفته مهدی کاکاوند، سن بیمه شونده مسئله مهم دیگری است که مطرح می‌شود. به‌طور مثال، یک فرد ۴۵ ساله که مدل بیمه‌نامه عمر و بازنشستگی را انتخاب می‌کند، با روش پلکانی با ١٠‌درصد سود، ماهانه ۱۰۰‌هزارتومان پرداخت می‌کند. این فرد تا بازنشستگی حدود ۹۰‌میلیون تومان حق بیمه می‌پردازد و دریافتی این فرد بعد از ۲۰ سال حدود ١۲۰‌میلیون تومان به صورت یکجا یا ۴‌میلیون تومان در ماه به صورت مستمری خواهد بود. وی با بیان اینکه، این در حالی است که یک فرد ٢۵ ساله با شرایط مشابه، دریافتی نهایی بالاتری خواهد داشت، می‌گوید: «البته در کنار این‌ها مزایایی مثل جبران خسارت فوت، حادثه یا بیماری‌های خاص و دریافت وام از ٩٠‌درصد اندوخته با کارمزد پایین، شاید برای خیلی‌ها دلایل کافی برای پرکردن بیمه‌نامه عمر و بازنشستگی باشد.»

  ۵ میلیون معادل یک میلیون!
  در صورت خرید بیمه عمر نه از پرداخت مالیات خبری است و نه انحصار ورثه. در این حالت در صورتی که شما پیش از اتمام مدت قرارداد فوت کنید، به وراث شما مبلغی متناسب با رقم سرمایه‌گذاری‌تان می‌رسد. این عدد و رقم‌ها تنها برای این شرکت بیمه‌ای نیست و بقیه شرکت‌ها هم اعداد و ارقامی که با شما طی می‌کنند، در همین حد و حدود است. تبلیغ یکی دیگر از شرکت‌های بیمه‌ای با ماهی ۳۰۰‌هزار تومان در ماه، سالانه ۵‌میلیون تومان و در ١٠سال، ۵۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند. این عدد‌ها در همان نگاه اول بسیار وسوسه‌کننده هستند، اما پرسش اینجاست که این مبالغ در سال‌های آینده تا چه حد برای بیمه شده ارزش دارد؟
  برای محاسبه باید سرعت رشد حداقل حقوق را در نظر بگیریم. حداقل دستمزد کارگران دقیقاً یک دهه قبل حدود ٢۳٠‌هزار تومان و در سال جاری، یک‌میلیون و هزار و ۱۲۰ تومان بود. با این شرایط در عرض یک دهه ارزش حداقل حقوق حدود پنج برابر شده است.
  به این ترتیب، اگر بخواهیم ارزش حقوق ۵‌میلیون تومانی بازنشستگی را در ١٠ساله بعد در نظر بگیریم، معادل یک‌میلیون تومان امروز خواهد بود. ارزش میزان پولی که به وراث می‌رسد هم از همین رابطه تبعیت می‌کند.

  رقابت چشمگیر است
  مؤسسات بیمه‌گذار معتقدند که بیمه نامه‌های عمر هیچ‌گونه محدودیت سنی ندارند و از بدو تولد قابل اجرا هستند. البته اگر در بیمه عمر سرمایه‌گذاری کرده‌اید و خواهان دریافت مستمری هستید، باید صبر کنید تا سن‌تان به ۵۰ سالگی برسد، اما اگر می‌خواهید پول‌تان را بعداً یکجا بگیرید و قید مستمری ماهانه را بزنید، باز هم این امکان وجود دارد و آن‌ها همان مبلغی را که قرار است به ورثه‌تان بدهند، به خودتان می‌دهند. شرکت‌های بیمه‌ای برای محاسبه حقوق بازنشستگی و البته سرمایه‌ای که بعداً به شما می‌پردازند، سود مشخصی دارند و به‌دلیل رقابت این شرکت‌ها تا سال گذشته این سود به ۲۲ درصد هم می‌رسید.
  بعد از کاهش نرخ سود بانکی در سال گذشته، شرکت‌های بیمه هم موظف به کاهش نرخ سود خود شدند. در بیمه ایران که تنها بیمه‌گر دولتی است، پس از پایان سال دوم، امکان گرفتن وام با سود ۴درصد، تا ٩٠‌درصد ارزش بازخریدی بیمه‌نامه وجود دارد. اما در دیگر بیمه‌ها این امکان بعد از سال اول برای سرمایه‌گذار فراهم می‌شود. یعنی رقابت بین خصوصی‌ها چشمگیر‌تر است.

  چه خبر از تأمین اجتماعی
  چرا بیمه تأمین اجتماعی برای برخی از مردم کافی نیست؟ منتقدان این نهاد می‌گویند، حق بیمه‌ای که تأمین اجتماعی به‌صورت تعرفه آزاد دریافت می‌کند، تفاوت خیلی زیادی با بیمه‌های عمر ندارد و از آن طرف هم سال‌های زیادی طول می‌کشد تا شما را بازنشسته کنند.
  برخی دیگر از مردم تأمین اجتماعی را موجه‌تر می‌دانند و اطمینانی به شرکت‌های بیمه خصوصی ندارند. اگر سال‌ها پول خود را در شرکت‌های بیمه سرمایه‌گذاری کنیم و شرکت ورشکست شد، چه کنیم؟ اصلاً آیا تضمینی وجود دارد که پول و سرمایه‌مان به ما بازگردد؟
  البته هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد چراکه ۵۰‌درصد حق بیمه‌های اشخاص، به‌حساب بیمه مرکزی واریز می‌شود و بیمه مرکزی در هر شرایطی حتی ورشکستگی شرکت بیمه، مبلغ سرمایه‌گذاری و سود تضمینی را به افراد می‌دهد. در مجموع از سه سال قبل تاکنون تعداد خریداران بیمه عمر و بازنشستگی افزایش داشته است. نوع تبلیغات این مؤسسات بسیار تأثیرگذار بوده، اما هنوز هم کمتر از ۲۰ درصد مردم به آن‌ها روی خوش نشان داده‌اند. در حالی که میانگین جهانی ۶۰ درصد است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب