• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | کد خبر : 17995
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کشف نوعی شبکه مویرگی در استخوان‌های بلند
  دیبا: محققان مویرگ های جدیدی را تحت عنوان’ترنس-کورتیکال'(trans-cortical vessels) در استخوان‌ها کشف کرده‌اند که به درمان التهاب مفاصل کمک می‌کند.

  به گزارش دیبا خبر، پژوهشگران طی آزمایش‌ها دریافتند که این مویرگ در موش‌ها از بخش پوسته سخت استخوان‌ها عبور می‌کند.
  آنها دریافتند که این مویرگ‌ها نقش مهمی در خون‌رسانی به استخوان‌ها ایفا می‌کنند. این مویرگ‌ها همچنین با انتقال سلول‌های ایمنی از مغز استخوان به قسمت آسیب دیده بدن به عنوان ‘میانبر’ نیز عمل می‌کنند.
  دانشمندان هنگام تجزیه و تحلیل بدن انسان، دریافتند که انسان‌ها نیز رگ‌های خونی مشابهی در استخوان‌های بزرگتر بدن دارند. محققان امیدوارند که در آینده یافته‌های آنها منجر به توسعه درمان‌های جدیدی خواهد شد که از این جریان برای درمان بیماری‌های التهابی مانند آرتروز استفاده خواهد شد.
  Matthias Gunzer، یکی از پژوهشگران این مطالعه می گوید: کشف یک ساختار جدید در بدن واقعا غیر منتظره بود و درباره این رگ در هیچ کتابی در قرن ۲۱ گفته نشده بود.
  دانشمندان این مطالعه یک نشانگر فلورسنت را به استخوان‌های بلند موش‌ها تزریق کردند.
  استخوان‌های بلند، سخت و متراکم هستند و باعث ایجاد قدرت برای حرکت می‌شوند. به عنوان مثال استخوان ران یکی از استخوان‌های بلند بدن انسان است. سپس دانشمندان استخوان‌ها را توسط یک میکروسکوپ فلوئورسانس و اشعه ایکس بررسی کردند. یک میکروسکوپ فلوئورسانس، نوعی میکروسکوپ نوری است که در آن از فلوئورسانس و فسفرسانس برای مطالعه ویژگی‌های مواد آلی یا معدنی استفاده می‌شود.
  نتایج نشان داد که استخوان‌های بلند در موش‌ها با اکسیژن و مواد مغذی صدها مویرگ جدید کشف شده در سراسر کل استخوان تامین می‌شوند. هنگامی که محققان به بخش کوچکی از استخوان ران بدن انسان نگاه کردند، موفق به کشف یک رگ خونی ضخیم‌تر شدند، اما مشخص نیست که آیا این رگ‌های خونی نیز سلول‌های ایمنی را حمل می‌کنند یا خیر.
  این مویرگ‌های کشف شده، غشاهای داخلی و خارجی را که اطراف استخوان‌ها قرار دارند را به یکدیگر متصل می‌کنند. دانشمندان بر این باورند که این مویرگ‌ها نقش مهمی در انتقال خون به داخل پوسته سخت استخوان دارند. این رگ خونی در سلول‌های ایمنی به وفور یافت می‌شوند.
  منبع: ایرنا
  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز