• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ | کد خبر : 17319
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  چه کسانی تبریز 2018 را به تمسخر گرفتند؟
   تبریز پَر، ۲۰۱۸ پَر
  دیبا: جمعه، ۲۸ دی ۱۳۹۷، برابر با ۱۸ ژانویه ۲۰۱۹، حجت‌الاسلام والمسلمین آل هاشم در خطبه‌های عبادی_سیاسی روز جمعه حرفی را به زبان آورد که مدت ها بود در گلوی خیلی از ما تبریزی ها گیر کرده بود. ” در تبریز ۲۰۱۸ چیزی ندیدیم، مدیرکل میراث و شهرداری پاسخگو باشند”.

  به گزارش دیبا خبر، به راستی در تمام یکسالی که به اسم ۲۰۱۸ آمد و رفت، کسی چیزی ندید! البته دروغ چرا! لوگوی تبریز ۲۰۱۸ را روی بسته بندی مواد غذایی از جمله روی درپوش پلاستیکی پنیر پگاه دیدیم، در پارک بزرگ ائل گؤلی و چند نقطه از شهر تبریز هم نام تبریز ۲۰۱۸ در معرض دید همگان بود، تا یادم نرفته باید بگویم در مورد این مناسبت چیزهایی هم شنیدیم که مهمترین شان این بود ” تبریز ۲۰۱۸ نقطه شروع است” باز از حق نگذریم، باید اعتراف کنم، رئیس جمهور هم در مراسم افتتاحیه تبریز ۲۰۱۸ قدم رنجه کرد و به تبریز آمد و کلی در مورد سیاست و برجام و آمریکا حرف زد و در دقایق پایانی صحبت هایش با نطق در مورد کوفته تبریزی و آدرس دادن تبریزی ها، تبریز ۲۰۱۸ را رسما استارت زد و همین شد که علیرغم تبلیغات فراوانی که مسئولان کشوری و استانی برای برگزاری این رویداد در سراسر جهان کرده بودند و زیرساخت هایی که فراهم ساخته بودند، خارجی ها ترجیح دادند به تبریز نیایند، چون از یک طرف کوفته تبریزی را در اصفهان هم می شد، پیدا کرد و از طرف دیگر چون گردشگران خارجی ترکی صحبت کردن بلد نبودند، وقتی آمدند تبریز، یک شهروند نه چندان شریف به آنها آدرس اشتباهی داد و باز آنها سر از اصفهان در آوردند و این شد که پرونده تبریز ۲۰۱۸ باز نشده، بسته شد. به همین راحتی!
  از تمام این حرف ها بگذریم، چون این ها ساخته ذهن معیوب یک خبرنگار است و بس، اما خوشبختانه از سخنان امام جمعه محبوب تبریز که نمی شود، گذشت!
  وی در خطبه های نماز جمعه از عدم اجرای مناسب و بهره‌گیری از این فرصت طلایی ابراز تأسف کرد و گفت: در مراسم افتتاحیه ۲۰۱۸، قرار بر قول اجرای ۱۰۰ برنامه در ارتباط با تبریز ۲۰۱۸ بود، اما هیچ خبری نشد ومسئولان ذی‌ربط از جمله مدیرکل سازمان میراث فرهنگی باید در مجامع عمومی و تریبون نماز جمعه توضیح دهند که از این ۱۰۰ طرح کدام اجرا شد، چه مقدار اعتبار برای این رخداد فرهنگی اختصاص یافته و چه مقدار اعتبار هزینه شده است .
  امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه تبریز در سطح دنیا به عنوان پایتخت گردشگری مطرح شد، گفت: ولی از این فرصت چه میزان به نفع تبریز ۲۰۱۸ استفاده شده است را باید مسئولان بگویند.
  وی افزود: تنها چیزی که دیده شده فقط حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه این برنامه تاریخی فرهنگی بود و چیز خاص دیگری رویت نشد، اگر هست آقایان بفرمایند لطفا.
  هنوز سه روز بعد از اظهارات نماینده ولی فقیه در استان نگذشته بود که مدیر کل میراث فرهنگی استان ترجیح داد به بهانه ارائه عملکرد در مورد تبریز ۲۰۱۸، ما خبرنگاران را توجیه کند تا ما هم مردم و مسئولین دغدغه مند را توجیه کنیم. حربه مرتضی آبدار هم به حق قابل تامل و اغفال کننده بود، گرچه متأسفانه ما اغفال نشدیم.

  مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی/
  دستگاه های مسئول عملکردشان را تشریح کنند
  مدیرکل میراث فرهنگی استان با تاکید بر اینکه انتقاد امام جمعه تبریز از تبریز ۲۰۱۸ بجا و حق است، گفت: بنده نامه نوشته تا بتوانم در سخنرانی پیش از خطبه سخنرانی کرده و عملکرد خودمان را ارائه کنم که البته خطابه امام جمعه تنها به میراث فرهنگی نبود و از شهرداری نیز توضیح خواستند.
  آبدار ادامه داد: البته از یک ماه پیش به همه دستگاه‌های متولی نامه نوشتیم تا گزارش عملکرد ارائه دهند و این گزارش‌ها را در کتابی چاپ کنیم و میزان پرکاری و کم‌کاری هر کدام از دستگاه‌ها نیز مشخص شود و هر دستگاه باید برای اعلام عملکرد خود در مورد تبریز ۲۰۱۸ نشست خبری برگزار کند.
  وی با اشاره به همکاری ۲۳ دستگاه اجرایی در اجرای تبریز ۲۰۱۸ بیان کرد: با ارسال تمام برنامه‌ها توسط ۲۳ دستگاه کتابچه برنامه تبریز ۲۰۱۸ چاپ شد.
  آبدار، موضوعات اعتبارات برای تبریز ۲۰۱۸ را مورد اشاره قرار داد و گفت: اعتبارات به دو قسمت از جمله تملک و دارایی در زیرشاخه عمران با ۷۶۵ میلیارد تومان تعیین شد که نهایت در بخش جاری ۹۶ میلیارد تومان تصویب شد.
  وی تشریح کرد: برخی از برنامه‌های ما یک ساله نبوده و برای چهار سال پیش‌بینی شده است از این‌رو با پیگیری‌های مکرر نمایندگان، استانداری مصمم به تعریف ۱۵۰ میلیارد تومان پروژه در تبریز شدیم که به امضای معاونت اول رئیس جمهور رسید ولی نهایت اعتباری که به دست ما رسید بسیار کمتر از آن بود.
  وی خاطرنشان کرد: البته به هر نماینده مردم تبریز در مجلس نیز تعریف پروژه پنج میلیارد و نیم میلیون در حوزه گردشکری را داده‌اند که الحمدالله همکاری بسیار خوبی داشتند.
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به تعریف ۱۴۰ پروژه برای تبریز ۲۰۱۸ توسط میراث فرهنگی، توضیح داد: از این میزان ۲۸ پروژه مطالعاتی بوده و ۱۸ میلیارد تومان نیز در اختیار رویدادها قرار گرفته است.
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خاطرنشان کرد: با سه مرکز دانشگاهی هماهنگ شدیم تا از طریق آنها آسیب‌شناسی‌های لازم برای رویداد ۲۰۱۸ انجام شود تا بدانیم در تبریز ۲۰۱۸ در کجا بوده و کجا قرار گرفتیم.
  وی با تاکید بر اینکه ادعای انجام کارهای بزرگ را نداریم ولی بی‌انصافی است که بگوییم هیچ‌کاری نشده است، گفت: تامین اعتبار با تخصیص اعتبار فرق دارد به طوریکه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای ما تامین اعتبار شده ولی نصف آن تخصیص یافته است در حالیکه ما برای همه ۵۰ میلیارد تومان پروژه تعریف کرده‌ایم.
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: ۵۵ میلیارد تومانی که اختصاص داده بودند در زمینه زیرساخت‌ها کار شده است.
  وی بیان کرد: هر کسی وعده داده باید پیگیری کند و دبیرخانه موظف به شفاف‌سازی این است که از دستگاه‌های مرتبط سوال کند.
  اکنون ۲۴ روز است که سال ۲۰۱۸ تمام شده است، طی این یکسال هزاران وعده و وعید داده شد، اما عمل نشد. صدها طرح ارائه شد و انجام نشد، حرف های قلمبه سلمبه زده شد، ولی قدم های کوچک برداشته شد، ۲۰۱۸ شد ۲۰۱۹ اما تبریز نه شناخته شد، نه مطرح شد و نه تبدیل به فرصت شد.
  حال سوال اینجاست! چه کسی یا کسانی مردم تبریز را یک سال تمام سر کار گذاشتند؟ کدام ارگان در این بین کوتاهی کرده است؟ چرا نظارتی بر عملکرد نهادهای مسئول نبوده است؟اصلا مسئول اصلی برگزاری رویداد تبریز ۲۰۱۸ که بوده است؟
  راستی نمی دانم چرا یکهو یاد بازی لوس و بی مزه بچگی هایمان افتادم. بازی کلاغ پَر، گنجشک پَر، یا مثلا تبریز پَر، ۲۰۱۸ پَر

  گزارش از ساناز شهابی

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب