• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ | کد خبر : 1138
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:
  ۸۰ درصد علت ابتلا به ایدز انتقال جنسی است/ مرگ روزانه ۹ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر
  دیبا: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه تعداد زنان مبتلا به ایدز در کشور افزایش یافته است، گفت: ۸۰ درصد علت ابتلا به ایدز انتقال جنسی است.

  به گزارش دیبا خبر، محمدحسین صومی ظهر امروز در جلسه کار گروه سلامت، ایمنی و امنیت غذایی استان هدف از استقرار پیام‌گذاران سلامت را افزایش پاسخگویی اجتماعی دانست و اظهار داشت: شرح وظایف برای آن تعریف شده که می‌توان به مستندسازی پروژه و پیشرفت‌ها و پایش اشاره کرد.

  وی با بیان اینکه در حدود ۲۳۰ مرکز سلامت در استان در حال احداث است، افزود: در جلسه شورای عالی سلامت یکی از بندها در برنامه چهارم استراتژیک ایدز بوده که این سیاست‌ها و با هدف کاهش مبتلایان به این بیماری و کاهش ۲۰ درصدی مرگ با این بیماری از سال ۹۸ چهارمین برنامه استراتژیک ملی کنترل اچ.آی.وی تدوین شده است.

  صومی اضافه کرد: کمیته پایش و ارزشیابی در این زمینه نیز ایجاد شده و کارگروه آموزش‌های لازم در زمینه ایدز نیز به صورت گسترده صورت گرفته است.

  وی در خصوص بیماری ایدز، گفت: HIV1 خطرناک‌ترین ویروس است که بیشتر در خون خود را نشان می‌دهد و با حمله به سیستم ایمنی بدن و کاهش عملکرد سلول ایمنی تأثیر می‌گذارد.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه یک تا سه ماه طول می‌کشد تا مثبت بودن ایدز در آزمایش خود را نشان دهد، افزود: ورود ویروس از ابتدای عفونت تا عفونت خطرناک دو تا ۱۰ سال طول می‌کشد.

  وی با بیان اینکه ۸۰ درصد علت مبتلا به ایدز انتقال جنسی است، گفت: البته باید مردم این آگاهی را داشته باشند که کارهایی مانند استخر، گزش حشرات، عطسه، سرفه، ظروف غذاخوری، بوسیدن معمولی و دست دادن از جمله کارهایی است که از آن طریق مبتلا نخواهید شد.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تأکید بر اینکه ایدز درمان قطعی ندارد، بیان کرد: کنترل ایدز در سال‌های اخیر بسیار عالی بوده و طبق آمار دنیا در سال ۱۹۸۰ میزان مبتلایان به ایدز ۴۰ هزار نفر بود که در سال ۱۹۹۰ به ۷٫۵ میلیون نفر رسید و در سال ۲۰۰۰ این تعداد به ۲۵ میلیون رسیده است.

  وی با اشاره به اینکه کشورهای پیشرفته افراد پرخطر را تحت کنترل خود قرار داده‌اند، گفت: متأسفانه رفتار پر خطر در ایران کنترل نشده و میزان ابتلایان در حال افزایش است.

  صومی افزود: تخمین زده می‌شود که میزان مبتلایان ۱۰۰ هزار نفر در کشور هستند که اکثراً از بیماری خود خبر ندارند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز یادآور شد: ۳۲ هزار نفر در کشور و ۴۸۰ نفر در آذربایجان‌شرقی مبتلا به ایدز شناسایی شده است.

  وی با اشاره به اینکه ۴۲ درصد مبتلایان را زنان در کشور تشکیل می‌دهند، گفت: اکثر افرادی که در درمان فوت می‌کنند به علت تشخیص دیرهنگام است.

  صومی به آمار فوت شدگان در اثر مواد مخدر اشاره کرد و افزود: هر روز ۹ نفر در اثر مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

  وی ابراز کرد: افزایش پوشش با درمان صدور بر میزان بروز ابتلایان در جامعه می‌تواند ۱٫۱ درصد کاهش دهیم.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در دولت قبلی از ۳۹۰ پزشک فقط ۵۰ درصد در روستاها حضور داشتند و اغلب مراکز بهداشتی فاقد پزشک بودند که به برکت دولت دهم و توجه به حوزه درمانی این تعداد افزایش یافته است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز